Základné údaje o trase:

Farba: modrá
Evidenčné číslo: 2424
Dĺžka: 73,5 km
Prevýšenie: 1260 m
Náročnosť: SPORT (stredné)
Určenie: cestný bicykel
Povrch: asfalt, štrk, prírodný povrch

Pozývame Vás na cyklovýlet po jednej z najdlhších trás v Žilinskom kraji. Trasa prepája Terchovský región s Bystrickou dolinou a Oravou. Trasa je vhodná pre cestné bicykle, je vedená po asfaltových cestách s nízkou premávkou. Nakoľko predstavovaná trasa tvorí okruh, je iba na Vás, kde výlet začnete. Spoločne prekonáme prevýšenie 1260 m. Náročnosťou je trasa vhodná pre stredne pokročilých cyklistov.

My trasu začneme i skončíme v Terchovej. Počas výletu sa Vám naskytne možnosť vidieť viacero kultúrnych, či prírodných pamiatok a turistických atrakcií. Tie najlepšie z nášho pohľadu Vám budeme postupne predstavovať. Výlet tak začíname na námestí v Terchovej pri centrálnej orientácii a križovatke cykloturistických trás. Určite odporúčame ešte pred samotným odjazdom navštíviť turistické a kultúrne atrakcie, ktoré Terchová ponúka svojim návštevníkom. Odporúčame navštíviť miesto, z kadiaľ dáva na obyvateľov obce pozor náš národný hrdina a slovenský zbojník Juraj Jánošík. Jeho sedem a pol metrová socha sa pýši v centre Terchovej a ročne láka tisícky turistov. Za povšimnutie určite stojí i Múzeum Juraja Jánošíka, či drevený betlehem v kostole sv. Cyrila a Metoda. Rovnako odporúčame navštíviť i netradičnú kalváriu s krížmi, položenými na zemi. V neposlednom rade, nesmieme zabudnúť na tridsať metrovú rozhľadňu Terchovské srdce, z ktorej sa Vám naskytne výhľad na nádhernú scenériu Národného parku Malá Fatra.

Prvé kilometre našej cesty vedú smerom do obce Belá po ceste II/583. Pred Belou odbočíme doprava a vydáme sa po menej frekventovanej ceste cez Kubíkovú do sedla Lutiška. Po krátkom zjazde sa dostávame do obce Lutiše a následne do Radôstky, kde treba byť pozorný, lebo trasa tu odbáča doľava na novovybudovaný cyklochodník. Po ňom je vedená až k Starej Bystrici, kde sa pri obci a rieke Bystrica pripája ku Kysuckej cyklomagistrále (č. 005) a spoločne pokračujú po cyklochodníku. Cyklochodník končí až pri Novej Bystrici na križovatke so zelenou cyklotrasou č. 5437. Trasa tu vychádza na cestu a ďalej je vedená po nej. V obci Stará Bystrica môžete naraziť na zaujímavosť, ktorou je Slovenský orloj, pričom sa jedná o prvý orloj na Kysuciach a rovnako i na Slovensku. Je považovaný za najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.

V lokalite Rycierky, hlavná cesta odbáča doprava a cykloturistická trasa odbáča doľava smerom Vychylovka. Po 2,5 km sa už dostávame k múzeu kysuckej dediny – Vychylovka, kde sa nachádza krásne múzeum v prírode. Priamo k múzeu však treba odbočiť, trasa neprechádza cez skanzen, ale tesne pred ním odbáča doprava a stúpa po rozbitej asfaltovej ceste do sedla Demäňová, kde končí Kysucká cyklomagistrála. Neďaleko sa nachádza aj malá rozhľadňa a takisto tu vychádza aj horská úvraťová železnica z Oravskej strany.

Modrá trasa odtiaľto pokračuje už spoločne s Oravskou cyklomagistrálou (č. 006) až do obce Oravská Lesná, kde sa odbáča na námestí doprava a tentokrát pokračuje spoločne s Terchovsko – Oravskou cyklomagistrálou (č. 038). Na námestí sa nachádza viacero možností na občerstvenie, ktoré odporúčame využiť. Následne už cyklistov čaká dlhé a tiahle stúpanie až do sedla Hoľa. Odmenou nám bude krásny zjazd až do Zázrivej s krásnymi výhľadmi na Malú Fatru. V Zázrivej sa už cyklisti napoja opäť na cestu č. II/583 po ktorej sa trasa vracia späť do Terchovej. Na trase sa nachádza množstvo križovatiek s inými cykloturistickými trasami, ktoré je možné využiť pre tvorbu množstva okruhov rôznych dĺžok a náročností.

Trasu si viete stiahnuť a bližšie pozrieť na stránke cykloportálu.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.