22. februára 2023 sme sa zúčastnili zaujímavého inšpiratívneho cyklo-workshopu na pôde Trnavského samosprávneho kraja. V organizácii workshopu mala prsty krajská cyklokoordinátorka Silvia Prokopová s cieľom priblíženia cyklo problematiky zástupcom samospráv, neziskových organizácií, či širokej verejnosti, ktorú táto téma zaujíma.

Na worshope sa stretli odborníci z praxe v oblasti cykloturistiky a cykloturistického značenia, budovania a legalizovania pumptrackov a trailov. Okrem Slovenského cykloklubu sa predstavilo i OZ Hornonitrianske stopy a spoločnosť Bike Ing.

Slovenský cykloklub predstavil tvorbu cykloturistickej trasy od A po Z

Tému prezentácie predsedu Slovenského cykloklubu – Michala Hlatkého by sme mohli nazvať ako cykloturistické značenie od A po Z v skratke. V úvode predstavil občianske združenie a jej činnosť, Národný register cykloturistických trás a prebral základnú štatistiku o počte km a trás na Slovensku.

V druhej časti svojej prezentácie predstavil základné kroky, ktoré musí subjekt splniť pri tvorbe novej cykloturistickej trasy, v krátkosti predstavil legislatívu a zákony, ktoré treba dodržiavať. Porozprával aj o udržateľnosti cykloturistického značenia, financovaní a správcovstve. Cieľom bolo poukázať na to, že síce v úvode je potrebná základná myšlienka a vízia, ale najdôležitejšia je realizácia a následná údržba celého projektu.

Cykloturistika je už dávno veľmi dôležitým produktom cestovného ruchu. Cykloturistiku vyhľadávajú všetky vekové kategórie vo všetkých kútoch Slovenska. Pevne veríme, že i vďaka takýmto worshopom sa bude viac šíriť v čom spočíva naša činnosť a v spolupráci s miestnymi organizáciami sa budeme i naďalej podieľať na rozvoji cykloturistiky a celkovo cestovného ruchu na Slovensku.

Workshop organizoval Trnavský samosprávny kraj.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.