NEBLOKUJTE ALE PODPORTE MIMORIADNE DÔLEŽITÝ ZÁKON PRE ROZVOJ REGIÓNOV!

Najväčšie turistické organizácie na Slovensku verejnou výzvou apelujú na poslancov Národnej rady SR a žiadajú, aby neblokovali, ale schválili dlho očakávaný a dôležitý zákon o turistických trasách. Zákon je v poslednom čítaní a parlament by sa ním mal zaoberať na júnovej schôdzi.
Práve zákon o turistických trasách bol v závere májovej schôdze parlamentu predmetom opakovaných obštrukcií pri hlasovaní, čo znefunkčnilo a predčasne ukončilo túto schôdzu. Iniciátorom blokovania tohto zákona bola strana Sme rodina. Poslanci viacerých strán (Sme rodina, Republika, ĽSNS, Hlas, Smer a Život) pri hlasovaní vytiahli kartičky z hlasovacích zariadení a parlament tým pádom nebol uznášaniaschopný.

Podľa vyjadrenia Rastislava Mičaníka z Asociácie prírodného turizmu strana Sme rodina svojím hlasovaním v parlamente dlhodobo vystupuje proti ochrane prírody. “Systematicky blokujú dobré zákony v prospech prírody a naopak pretláčajú zákony, ktoré jej škodia a vyhovujú developerskej a drevárskej lobby. Blokovanie zákona o turistických trasách je až absurdné, protože tento zákon je v prospech cestovného ruchu a rozvoja regiónov,” konštatoval Mičaník. Zároveň dodal, že značenými turistickými trasami prúdia desiatky tisíc turistov aj na Donovaly a to by malo byť ekonomicky relevantný dôvod aj pre Borisa Kollára.
Prijatie zákona o turistických trasách aktívne podporuje aj Slovenský cykloklub, ktorý je najväčšou cykloturistickou organizáciou na Slovensku. Podľa vyjadrenie jeho predsedu Michala Hlatkého je hanbou, že ani po 30 rokoch nemáme na Slovensku turistickú legislatívu. “Sieť značených trás, ktorá má aktuálne viac ako 30000 km, je základom
slovenského cestovného ruchu a využívajú ju milióny návštevníkov. Prijatie zákona pomôže nielen nám ako správcom, ktorí sa o značenie trás staráme, ale aj obciam a mestám pri tvorbe regionálnych, náučných či tematických trás,”
uviedol Hlatký.
Návrh na vydanie zákona o turistických trasách je poslaneckým návrhom a je vedený ako parlamentná tlač č. 1391.

Predkladaný zákon je:

  1. Je to mimoriadne dôležitý zákon pre rozvoj regiónov, pretože chráni turistické a cykloturistické trasy, ktoré sú základnou infraštruktúrou cestovného ruchu.
  2. Je vo verejnom záujme, v prospech ľudí a turistiky, ktorá je najdostupnejšou a najobľúbenejšou športovou a voľnočasovou aktivitou Slovákov.
  3. Rieši praktické problémy pri značení, údržbe a pri spravovaní značených turistických trás. Zároveň turistickým trasám a ich správcom poskytuje oporu v zákone.
  4. Vytvára lepšie podmienky pre financovanie turistiky, cestovného ruchu a prípadné kompenzácie pre vlastníkov dotknutých pozemkov zo strany štátu.
  5. Prináša nové možnosti pre vodáctvo, jazdeckú turistiku, prírodný turizmus a podporuje efektívnejšiu ochranu prírody a bezpečnejší pohyb v horách.

Na Slovensku máme jedinečný systém turistického značenia a v teréne viac ako 30 000 km vyznačených turistických a cykloturistických trás. Je to najväčšia športová infraštruktúra s takmer 150-ročnou históriou. Aj vďaka nej chodia ľudia veľmi radi a často do prírody a zlepšujú si tak svoje fyzické a psychické zdravie. Je to zároveň kľúčový produkt cestovného ruchu, ktorý navštívia desiatky miliónov turistov a ktorý výraznou mierou pomáha rozvoju a ekonomike regiónov. Sprístupňuje a prepája atraktívne prírodné a kultúrne zaujímavosti a stimuluje tým rozvoj služieb a zamestnanosti.
Paradoxne k ochrane, údržbe a ďalšiemu rozvoju turistických trás a ich značenia na Slovensku neexistuje adekvátna turistická legislatíva. Turistické značenie u nás už 30 rokov funguje iba vďaka dobrovoľníckej práci, najmä Klubu slovenských turistov a Slovenskému cykloklubu. Tento stav je dlhodobo zlý a neudržateľný. Riešením problému je návrh zákona o turistických trasách, ktorý je aktuálne v Národnej rade SR pripravený na schválenie. Je to veľmi dobrý, kompromisný a odborne spracovaný zákon.

Prosím, podporte zákon o turistických trasách a HLASUJTE ZA JEHO SCHVÁLENIE! Ďakujeme.

Rastislav Mičaník, Asociácia prírodného turizmu, 0907 158 586
Michal Hlatký, Slovenský cykloklub, 0903 996 977
František Šiller, Klub slovenských turistov, 0917 828 613


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.