Obec Rybník v spolupráci so Slovenským cykloklubom v rámci projektu Nadačného fondu Slovenských elektrárni v Nadácii Pontis „Cyklotrasa Tlmače – Rybník – Čajkov – Nová Dedina“  vyznačil novú cykloturistickú trasu č. 5126 Tlmače – Rybník – Čajkov – Nová Dedina.

Trasa je veľmi zaujímavá, ponúka pekné výhľady z vinohradov na okolité obce, zaujme aj lesné prostredie Štiavnických vrchov, či samotná atmosféra vinohradov. Má zvlnený charakter s náročnejšími stúpaniami. Vedie po asfaltových cestách, prírodných spevnených lesných cestách, nespevnených lesných cestách, poľných a obslužných komunikáciách vo vinohradoch. Výškový profil a povrch ciest sa relatívne často mení. Preto je trasa určená skôr pre zdatnejších cyklistov, ktorým nevadí výdatnejšie stúpanie či striedanie povrchov. Rozhodne nie je určená pre rekreačné bicyklovanie resp. rodiny s deťmi.

Popis novej cykloturistickej trasy č. 5126

Cykloturistická trasa začína v obci Tlmače pri autobusovej stanici, vedie okolo kameňolomu k obci Rybník. Prechádza centrom obce a smeruje k najvyššie obývaným miestam v obci. Trasa prechádza lesným prostredím až k obci Čajkov, z kadiaľ vedie ponad obec cez miestne vinárske cestičky, pomedzi vínne domčeky – hajloky. Ďalej trasa pokračuje poľnou a panelovou cestou až k Obecnému úradu Nová Dedina, kde trasa končí. V tejto obci začína trasa č.  5125 Nová Dedina – Žuhráčka – Devičany.

Ako sme už spomenuli, trasa vedie rôznym terénom, je vhodná pre MTB bicykle a svojou náročnosťou spadá do kategórie SPORT. Nová trasa v celkovej dĺžke 17,8 km prepája štyri obce v regióne. Trasa je vedená mimo frekventovaných ciest.

Na trase je možnosť oddýchnuť si na viacerých vybudovaných odpočívadlách a cyklosedeniach, pokochať sa výhľadom, či navštíviť miestne pamiatky a zaujímavosti.

Trasa k stiahnutiu: 5126 Tlmače – Rybník – Čajkov – Nová Dedina.

Vyznačenie trasy realizovala obec Rybník v spolupráci s vyškolenými značkármi Slovenského cykloklubu. Samotnej realizácii cykloturistickej trasy predchádzali viaceré stretnutia, kde sa preberalo najlepšie vedie trasy tak, aby nebola priveľmi náročná pre cykloturistu.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.