Európska sieť cyklotrás EuroVelo oslavuje 25 rokov.

Európska sieť cyklotrás EuroVelo už 25 rokov kladie základy cykloturistiky v Európe. Vizionársky projekt vytvorenia kostrovej európskej siete cyklotrás je spustený od roku 1997. Počas štvrťstoročia sa EuroVelo stala najväčšou sieťou cyklotrás svojho druhu na svete a vďaka nej sa vytvoril úspešný príbeh o cezhraničnej spolupráci.

GPX trás EuroVelo na stiahnutie

Cyklisti majú konečne možnosť ľahšie sa dostať ku GPX súborom trás EuroVelo. Na oficiálnej stránke tejto európskej siete cyklotrás uverejnili informáciu o tom, že je v tomto roku uviedli veľmi žiadanú a dlho očakávanú funkciu bezplatného sťahovania vedenia trás EuroVelo vo formáte GPX.

Vďaka novej funkcii si tak viete prezrieť celkové vedenie akejkoľvek trasy vo svojom zariadení. Stránka ponúka možnosť stiahnuť trasy v celkovej dĺžke alebo podľa úsekov, vďaka čomu si viete naplánovať cyklovýlet podľa svojej chuti. Stále sa vám však môže stať, že na stránke nenájdete GPX niektorej trasy alebo niektorého úseku, nakoľko dáta ešte stále získavajú od svojich partnerov, koordinátorov a Národných koordinačných centier EuroVelo.

Na väčšine stránok máte na výber, či si stiahnete buď celú trasu alebo len jej vypracované časti. Vďaka tomu získate detailný prehľad o trase, zistíte ktoré úseku sú vybudované, vyznačené, alebo sú vedené po existujúcich cestách s nízkou úrovňou premávky. Ak je stav rozpracovania trasy označený ako vyznačená trasa, tak si môžete byť istý, že vás v teréne bude sprevádzať cyklistické/cykloturistické značenie a panely EuroVelo.

Kde nájsť GPX trás EuroVelo?

Prvým krokom je navštívenie oficiálnej stránky www.eurovelo.com, kde sa vám na hlavnej stránke zobrazí celková sieť trás EuroVelo. V súčasnosti hovoríme o 17 trasách s celkovou dĺžkou 90 000 kilometrov cykloturistických trás.

Vyberiete si ľubovoľnú trasu a po jej otvorení sa vás ukáže možnosť stiahnutia trasy vo formáte GPX. Potom už viete so získanými dátami narábať vo svojom zariadení v programe alebo aplikácií, ktorá zabezpečí konfiguráciu a vizualizáciu trasy. V centrále EuroVelo pre vás otestovali všetky dáta na najbežnejších aplikáciách a softvérových programoch ako RidewithGPS, Garmin Basecamp, OsmAnd a Komoot. Návod na používanie jednotlivých vymenovaných programov nájdete na tejto adrese.

Následne už viete plánovať, prepájať, vytvárať a hlavne jazdiť.

V prípade ak plánujete alebo ste uskutočnili cyklovýlet po trasách, prezentujte sa prostredníctvom hashtagu #MoreCyclingTourism a označujte @EuroVelo a inšpirujte aj ostatných.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.