Aj počas uplynulého roka 2022 sme intenzívne spolupracovali s Nitrianskym samosprávnym krajom na obnove cykloturistického značenia na území regiónu a vyznačení dvoch nových cykloturistických trás.

Kompletnou obnovou prešlo spolu 11 cykloturistických trás v celkovej dĺžke 214 km. Na týchto trasách bola zriadená kompletná obnova maľovaného značenia, ako aj výmena poškodených prvkov cykloturistického značenia. Na mnohých miestach prišlo k zhusteniu prvkov a pribudli nové cyklosmerovníky.

Najvýznamnejšou obnovou prešla 049 – Tríbečská hrebeňovka, ktorá bola obnovená v celej dĺžke 79,0 km. Podstatné zmeny sa preniesli i na trasy v okolí VN Duchonka, kde sa nachádzalo veľa poškodených prvkoch cykloturistického značenia. Tie sa najskôr vytypovali a následne vyrobili nové. Do novej sezóny sa cyklisti môžu tešiť na novú, nepoškodenú a zhustenú cykloturistickú infraštruktúru.  

V regióne pribudli aj dve nové cykloturistické trasy

V Nitrianskom samosprávnom kraji v roku 2022 pribudli dve nové cykloturistické trasy, ktoré sú v teréne vyznačené zelenou značkou. Spolu tak pribudlo v kraji 20 km cykloturistických trás, na ktorých bolo osadených 20 nových cyklosmerovníkov.

Po novej trase (5135 – Brhlovce – Santovka) sa dostanete zo Santovky do Brhloviec a to vo veľkej miere mimo zóny dopravy. Ide o prepoj dvoch významných pamiatok v regióne – prameň Santovku a Skalné obydlia v Brhlovciach. Trasa je vedená prevažne mimo zóny dopravy a po ľahkom teréne. V jednom bode však upozorňujeme, že pri zvýšenom vlhku sa môže stať, že bude trasa pre väčšie koľaje v lesíku neprejazdná. Popis trasy i s GPX k stiahnutiu nájdete na tejto adrese.

Druhá nová zelená cykloturistická značka (5134 – Mochovce – Nevidzany) prepája v dĺžke 12 km obec Nevidzany s Energolandom v Mochovciach. Trasa vedená výlučne po asfaltových cestách s veľmi slabou frekvenciou dopravy. Energoland v Mochovciach je zaujímavý projekt a expozícia, vďaka ktorej preskúmate celú evolúciu energie od veľkého tresku až po blízku budúcnosť.

Popis trasy i s GPX k stiahnutiu nájdete na tomto odkaze.

Obnova cykloturistického značenia v regióne bola realizovaná z podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja. Obnovu realizoval Slovenský cykloklub, ústredie v Piešťanoch v spolupráci s regionálnymi značkármi.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.