V sobotu 21. 8. 2021 sa 19. Národného zrazu cykloturistov na Starej Myjave zúčastnil národný cykloordinátor p. Kľučkacyklokoordinátor Trenčianskeho samosprávneho kraja, p. Repka. Účastníkom odprezentoval aktuálnu činnosť a zámery v blízkej budúcnosti v oblasti cykloturistiky na území kraja. Program doplnili bratia Holubovci a páni z LibertaTour.

19. národného zrazu cykloturistov sa zúčastnila približne stovka cykloturistických nadšencov, ktorí spoločne zvládli nástrahy a krásy kopaničiarskeho kraja. V piatok sa kochali kopaničiarskymi výhľadmi cestou na Mohylu M. R. Štefánika, v sobotu si otestovali kondíciu na výstupe na Veľkú Javorinu a v nedeľu ukončili zraz pohodou cyklojazdou okolo priehrady Dubník.

Sobotný večer patril prednáškam s cyklo tematikou

Pozvanie Slovenského cykloklubu prijal národný cyklokoordinátor p. Kľučka i krajský koordinátor Trenčianskeho kraja p. Repka.

Pán Kľučka porozprával účastníkom zrazu svoje zážitky z cestovania po medzinárodnej trase EuroVelo 13. Trasu prešiel zo severu Európy z nórskeho Nordkappu do Bratislavy. V budúcnosti by chcel prejsť i druhú časť trasy, keď mu to zdravie a opatrenia dovolia.

„Prvú časť môjho výletu po medzinárodnej ceste EuroVelo 13 s názvom „Cesta železnej opony“ o celkovej dĺžke 10500 kilometrov so zastávkou v Bratislave som absolvoval symbolicky v roku 30. výročia pádu berlínskeho múru. Z celej trasy som tak prešiel iba 6000 kilometrov. V roku 2020 som chcel pokračovať z Bratislavy až do cieľa k Čiernemu moru. Korona vírus však zmenil moje plány a zostávajúcich 4500 kilometrov na dokončenie trasy EuroVelo 13 som tak odložil na rok 2021.“ povedal národný cyklokoordinátor p. Kľučka.

Putovanie národného cyklokoordinátora p. Kľučku po trase EuroVelo 13.

Bratia Holubovci a ich putovanie po Islande

Večer plynule pokračoval prezentáciou bratov Holubovcov, ktorí zažili nevídané dobrodružstvá putovaním na bicykloch na Islande.  S účastníkmi sa podelili naozaj o pútavé slovo a nádherné fotografie z cestovania. Prezentácia účastníkov naozaj zaujala, čo sa odzrkadlilo i na množstve otázok, na ktoré chalani radi odpovedali.

Vo svojej prezentácii nás zaviedli do prenádhernej krajiny severnej pologule, na Island, krajiny divokej prírody a divokých sopiek. Ukázali nám neskutočne veľa krásnych záberov a spomienok na krajinu, ktorá je cestovateľským snom mnohých cyklistov, ale aj iných cestovateľov. Viac o ich cestovaní sa môžete dozvedieť z ich instagramového profilu @pan.ba.

Fotografia z cestovania bratov Holubovcov na Islande.

Krajský cyklokoordinátor p. Repka porozprával účastníkom o činnosti a zámeroch TSK

Rovnako pútavá pre účastníkov zrazu bola i prezentácia Trenčianskeho samosprávneho kraja. Krajský cykloordinátor predstavil cyklobusy, ktoré jazdia počas sezóny krajom a dokážu naraz previesť až 24 bicyklov.

Taktiež predstavil spoluprácu Trenčianskeho samosprávneho kraja a Slovenského cykloklubu na obnove cykloturistických trás na území kraja. Uviedol koľko financií kraj venoval na rozvoj a obnovu trás od roku 2017.

Azda najzaujímavejšiu časťou pre poslucháčov bola prednáška o budovaní a vyznačení novej náučnej cykloturistickej trasy N5301 – Po stopách histórie, ktorá vedie z Trenčína do Nemšovej. Na trase je zabudované zariadenie na sčítanie cyklistov na trase, vďaka čomu p. Repka odprezentoval naozaj zaujímavé číslo. Doposiaľ trasou prešlo viac ako 350 tisíc cyklistov.

Krajský cyklokoordinátor prezentuje činnosť TSK v oblasti cykloturistiky.

Liberta Tour a ich záživná cesta na jednom prevode okolo Slovenska

Záver večera patril „cyklokinu“ v podaní pánov z LibertaTour. Ich film s pravým trnavským dialektom zaujal nejedného diváka. Myšlienkou ich projektu je cestovanie, dobrodružstvo a spoznávanie nových kultúr, zvykov, tradícií a ľudí.

Ich cestovanie je menej tradičné než iné cyklocestovanie. Spoločnými silami putujú na bicykloch Liberta z Továrne detských vozidiel v Liberci. Stavba tohto „vozítka“ je naozaj jednoduchá, bicykel má totižto iba jeden prevod a kolesá menších rozmerov. Prikladáme i trailer i ich úspešnému filmu, ktorí mali možnosť vidieť i účastníci 19. Národného zrazu cykloturistov.

Podujatie 19. národný zraz cykloturistov sa uskutočnilo s podporou mesta MyjavaTrenčianskeho samosprávneho kraja.

Partneri podujatia:

TerrabikeOrigosHoralky od SedityMagazín BikerSlovenské národné múzeumTrenčín regiónKubicasport, Birell, Piešťanský pivovar Žiwell, MTbiker, Garmin, VKÚ, Old Herold, Budiš.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.