Farba: červená
Evidenčné číslo: 011
Dĺžka (km): 50,8 km
Prevýšenie: 1 041/1 002 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - CESTNÉ TRASY
Povrch: asfalt

Charakteristika: Cyklomagistrála vhodná pre cestné bicykle, prechádzajúca regiónom Hont, ktorá prepája Krupinu s Detvou.

Popis: Červené cykloturistické „C“ začína pri zrúcanine pôvodne benediktínskeho kláštora nad obcou Bzovík, ktorý v minulosti prestavali na pevnosť. Trasa sa miernym briežkom spustí do centra obce Bzovík, a odbáča vľavo v smere na Krupinu.

Trasa prechádza mestskými cestičkami, z ktorých si vieme spraviť krátku zachádzku do centra, alebo k neďalekej rozhľadni Stražavár (pri výstupe je vhodnejší MTB bicykel). Pri výstupe z Krupiny sa na križovatke cykloturistických trás stretáme s dvoma žltými cykloturistickými značkami. Odporúčame krátku zachádzku po trase č. 8660, tá vás zavedie k miestu s názvom Štrampľoch, čo sú vlastne Turecké studne.

Z Krupiny pokračujeme do Bzovskej Lehôtky, Sásy. Za Sásou nás čaká najväčšie stúpanie do sedla pod vrchom Veľký Lysec. Klesaním prechádzame obcami Vígľašská Huta – Kalinka, Slatinské Lazy, Klokoč a Stožok, až prichádzame do Detvy. Trasa končí v centre Detvy, kde sa nám naskytá návšteva Podpolianskeho múzea, či Detvianska maľovaná brána.

Zdroj foto: mapy.cz 
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.