Farba: červená
Evidenčné číslo: 014
Dĺžka (km): 171 km
Prevýšenie: 722/754 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, poľná cesta, lesná cesta

Charakteristika: Spišská cyklomagistrála ponúka možnosť spoznávať zo sedla bicykla prírodné, kultúrne a duchovné bohatstvo Spiša z juhu až na hranicu s Poľskom. Je hlavnou cykloturistickou tepnou Spiša. V kombinácii s lokálnymi cykloturistickými trasami umožňuje prístup k mnohým zaujímavostiam a skvostom Spiša.

Hlavné atrakcie na trase:

  • národné parky: Slovenský raj a Pieniny,
  • spišské historické mestá Spišská Nová Ves, Spišské Vlachy, Levoča, Kežmarok, Spišská Belá, Spišská Stará Ves,
  • pamiatky zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – Žehra, Spišský hrad, Spišská Kapitula, Levoča, drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku,
  • vodopád Sikľavá skala, chránený prírodný výtvor, ktorý predstavuje vyše 10 m vysoký vodopád, v zime vytvárajúci neopakovateľné ľadopády.

Popis: Južná časť Spišskej cyklomagistrály začína v Hrabušiciach-Mýte a až po Spišské Vlachy vedie údolím Hornádu s viacerými úsekmi v tesnej blízkosti jeho pravého i ľavého brehu. Hneď za Hrabušicami je úsek, ktorý je za dažďa prejazdný s problémami, alebo nie je prejazdný vôbec. Bezproblémové je pokračovanie od Spišských Tomášoviec cez Spišskú Novú Ves s množstvom zaujímavostí (najvyššia kostolná veža na Slovensku s výhliadkou, najdlhšie šošovkovité námestie v Európe, množstvo vzácnych historických budov, divadlo, múzeum, galéria, ZOO) až do Markušoviec, kde stoji zato navštíviť Markušovský kaštieľ (múzeum nábytku) a letohrádok Dardanely (múzeum klávesových nástrojov), či uskutočniť obhliadku zrúcaniny Markušovského hradu. Na križovatke cykloturistických trás Olšo (014, 2852) trasa magistrály odbočuje doľava. Za Matejovcami trasa lemuje pravý breh Hornádu, prechádza tesne okolo prírodnej zaujímavosi Sikľavá skala, odkiaľ kopírujúc podhorie horstva Galmus, pokračuje cez obce Chrasť nad Hornádom, Vítkovce až do Olcnavy. Prechádza rekreačnou lokalitou Za horou a vchádza do spišského mestečka Spišské Vlachy. Niekoľko kilometrov za nim začína ďalšie, na historické skvosty i prírodné vzácnosti bohaté územie (UNESCO), ktorým Spišská cyklomagistrála prechádza – Spišský hrad, Žehra, Dreveník, v blízkosti Spišská Kapitula, Sivá Brada.

Spišská cyklomagistrála od Žehry po prechode Levočskou a Oľšavickou planinou s rázovitými obcami Torysky a Nižné Repaše (pamiatkové zóny ľudovej architektúry) prechádza okrajom starobilého mestečka Levoča (UNESCO). Z Levoče vystupuje poľnými a lesnými cestami na vrchol Brezovej, odkiaľ sa otvoria nádherné výhľady na široké okolie. Po zjazde z Brezovej a prejdení spišských historických obcí Tvarožná a Ľubica magistrála vchádza do ďalšieho spišského mesta s historickými skvostami, do Kežmarku (drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice (UNESCO), Kežmarský hrad a mnoho ďalších). Do Spišskej Belej trasa vedená mimo frekventovanej hlavnej cesty poskytuje nielen výhľady na Vysoké Tatry, ale pred Spišskou Belou sprístupňuje kaštieľ Strážky a v samotnom meste mnohé artefakty bohatej histórie Spiša (Múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala, Rímskokatolícky kostol sv. Antona a iné). Pokračuje cez Slovenskú Ves smerom k flyšovému pohoriu Spišská Magura, do kraja nazývaného Zamagurie, ktorý je príznačný svojou malebnosťou so zachovalou ľudovou architektúrou, úzkymi švíkmi políčok pretkávaných strmými medzami a lesíkmi, ktoré na hrebeňoch prechádzajú do hlbokých lesov a vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. Odmenou po náročnom stúpaní na najvyšší bod magistrály do Magurského sedla sú panoramatické výhľady. Dlhým zjazdom SCM prechádza obcami Zamaguria, Spišskú Starú Ves do Červeného kláštora s možnosťou splaviť Dunajec na pltiach a navštíviť kartuziánsky kláštor (národná kultúrna pamiatka). Trasa magistrály za Veľkým Lipníkom vchádza do Pieninského národného parku a po prekonaní stúpania do Lesnického sedla zjazdom do malebnej zamagurskej obce Lesnica, severného východiskového bodu Spišskej cyklomagistrály.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.