Farba: červená
Evidenčné číslo: 023
Dĺžka (km): 95,1 km
Prevýšenie: 2344/2517 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: EXPERT (ťažké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, lesná cesta

Charakteristika:
Nadregionálna cyklomagistrála vedúca dvoma krajmi celými Slanskými vrchmi. Trasa je náročná s veľkým prevýšením, prechádza väčšinou po dobrých lesných cestách s krásnymi výhľadmi a prepája viacero zaujímavých lokalít.

Popis:
Trasa začína pri horskom Jazere Izra na križovatke cykloturistických trás, kúsok vedie spoločne s ďalšou magistrálou, no tá onedlho odbáča smerom na Dolný Zemplín a Tokaj. Od jazera trasa stále klesá až do obce Slanec nachádzajúcej sa pod peknou zrúcaninou hradu. Za obcou pokračujeme málo frekventovanou cestou cez obec Slančík k horárni Regeta, tu trasa odbáča na lesnú cestu. Tá je však asfaltová a tak stúpanie nie je také hrozné a náročné, je však tiahle. Postupne sa dostávame až k bývalému zámočku Okrúhly vrch, odkiaľ už budeme znova klesať, povrch cesty sa mení na štrkový a klesanie privádza cyklistov do Dargovského priesmyku. V tomto mieste prebiehali ťažké boje medzi nemeckými a sovietskymi armádami na konci druhej svetovej vojny, nachádza sa tu pamätník, malé múzeum a cez letné mesiace je aj možnosť občerstvenia sa v malom bufete. Od priesmyku trasa pokračuje západnou časťou pohoria, opäť po dobrých lesných cestách až sa dostávame na Herliansku cestu, po ktorej stúpame do Herlianskeho sedla. Tu trasa opúšťa Košický kraj a následne pokračuje Prešovským krajom. Zo sedla chvíľu klesáme a následne pokračujeme lesnou cestou, tentokrát východnou časťou pohoria a to až nad obec Juskova Voľa, kde na križovatke cyklotrás odbáča trasa doľava a pokračuje do Zámutova. Prechádza okrajom obce okolo penziónu a následne nás čaká dlhé stúpanie popod Čiernu Skalu až pod vrchol Praporca. Zo sedla nás čaká veľmi prudký zjazd horšou lesnou cestou až do lokality Krížne cesty, kde sa začína asfaltový povrch, pokračujeme krásnou dolinou popod Hermanovské skaly, opäť však prudko stúpame. To nás privádza na lúky pod Oblíkom, kde sa nachádza odpočívadlo. Následne znova trasa klesá až do lokality Pod Hrbom. Následne už trasa pokračuje asfaltovou zvlnenou lesnou cestou severnou časťou Slanských vrchov až k malebnému a unikátnemu semennému sadu nad obcou Pavlovce. Následne už trasa klesá do obce Pavlovce, kde končí.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.