Farba: červená
Evidenčné číslo: 029
Dĺžka (km): 140 km
Prevýšenie: 2008/2008 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, poľná cesta, lesná cesta

Charakteristika:
Cyklomagistrála Slovenský kras má charakter okruhu v dĺžke 180 km, ktorý obopína celé krasové územie a prechádza takmer každou atraktívnou lokalitou na ňom. Vedie okolo najkrajších prírodných a pamiatkových lokalitách, ležiacich v Slovenskom krase alebo jeho podhorí. Je kombinovane vedená po štátnych kvalitných cestách, ako aj lesných cestách, preto na jej kompletné absolvovanie je potrebný horský bicykel. Hlavnými magnetmi na trase sú jaskyne Slovenského krasu (Domica, Gombasek, Silická ľadnica); ďalšie prírodné krásy (Kečovské škrapy, Zádielská tiesňava, Hájska dolina, Hrhovské rybníky); niekoľko hradov (Turniansky hrad, hrad Krásna Hôrka, vodný hrad v Štítniku, zrúcaniny hradu v Plešivci); kaštieľ s parkom v Betliari; vzácne kostoly (napr. románsky kostolík v obci Lúčka, katedrála v Rožňave, gotické kostoly v Štítniku a v Plešivci) a mnoho ďalších.

Popis:
Trasa začína v Gemerskej Hôrke pri centrálnej orientácii a Cyklopoludníku Skalná ruža – pri rovnomennom penzióne. Tu je zároveň sídlo Slovenského cykloklubu Slovenský kras – správcu cykloturistických trás v oblasti, kde možno dostať i základné informácie k cyklotrasám. Popod horu vedie cykloturistická trasa na východ, prekročí štátnu cestu č. 50 a vchádza do Plešivca. Tu si určite pozrieme vzácny kostol zo 14. storočia, v ktorom sú unikátne fresky. Pred kostolom stojí mohutná zvonica. Trasa pokračuje cez Dlhú Ves smerom k maďarskej hranici a obci Aggtelek. Tu si nenecháme ujsť príležitosť na prehliadku jaskyne Domica a na maďarskej strane Baradla – Aggtelek. Prekrásna výzdoba oboch jaskýň očarí každého, pri dobrom stave hladiny vody absolvujeme v Domici aj plavbu. Po prehliadke jaskýň pokračujeme do Kečova, za obcou a kostolom nás čaká stúpanie popod Kečovské škrapy, lesom a následný prejazd do Silickej Brezovej. Je tu zaujímavý kalvínsky kostol so samostatnou vežou. Pokračujeme zjazdom smerom nad Ardovo, z rázcestia s cestou 587 leží pod nami ako na dlani obec s kostolíkom. Vraciame sa späť do Plešivca. Ak máme dostatok času, medzi zástavbou Plešivca vyhľadáme aj zrúcaniny Plešiveckého hradu.
Trasa pokračuje krátkym technicky náročnejším úsekom v lesnom teréne, ktorý nás privedie ku Gombaseckej jaskyni. Nenecháme si ujsť príležitosť na jej prehliadku. Potom vychádzame na štátnu cestu za jaskyňou a výstup na Silickú planinu dokončíme v niekoľkých serpentínach. Ďalej nás už čaká príjemná jazda rovinatým terénom. Čoskoro sa pred nami objaví silueta obce Silica s dominantným kostolom. Popod kostol klesneme k malému jazierku – Farárovej jame. Odtiaľto nás čaká nenáročný lesný úsek po asfaltovej ceste do Silickej Jablonice, s dvoma kostolmi. Postupne sa krajina otvára, pri rázcestí na obec Hrušov vedie k hranici s Maďarskom žltá cyklotrasa. Na okraji Jablonova nad Turňou odbočí trasa doprava a po poľnej ceste ponad Hrhovské rybníky prejde za obec Hrhov. Pred nami sa otvorí fascinujúci pohľad na ústie Zádielskej tiesňavy, kam nás trasa o chvíľu aj dovedie. Cez Dvorníky – Včeláre popri Turnianskom rybníku prechádzame do obce Turňa nad Bodvou. V tejto fáze nás sprevádza silueta Turnianskeho hradu. Ak sa ubytujeme v obci a odložíme si bicykel, využijeme možnosť vystúpiť pešo na Turniansky hrad, odkiaľ sa nám naskytne prekrásny výhľad nielen na dolinu pod nami.
Trasa pokračuje oblúkom popod Turniansky hrad a popri Hájskom potoku a obci Háj ideme Hájskou dolinou smerom na Hačavu. Vo viacerých miestach môžeme obdivovať malé vodopády. Za Hačavou nás čaká tiahly traverz, ktorým sa dostaneme na vrchol Zádielskej doliny. Postupne popri potoku Čremošná klesáme malebnou dolinou cez niekoľko obcí až do Drnavy. V obci odbočíme vpravo a popod horu prechádzame smerom na Krásnohorské Podhradie. Tu vychádzame na cestu č. 549, pri hrade Krásna Hôrka. Tento unikát je však v súčasnosti po požiari v roku 2012 zatvorený. Po ceste č. 50 potom pokračujeme smerom na Rožňavu, kde aj odbočíme. V meste sa nachádza pomerne veľa pamiatok a kostolov, určite si nenecháme ujsť príležitosť vystúpiť na strážnu vežu a rozhliadnuť sa po okolí. Pred vežou je obnovené súsošie Františky Andrássyovej.
Opustíme mesto Rožňava a pokračujeme na sever. Čoskoro prídeme do Betliara a tu navštívime jednu z najkrajších muzeálnych expozícií na Slovensku – kaštieľ Betliar. Expozícia nábytku, poľovných trofejí, obrazáreň, či unikátna knižnica nás chytia za srdce. Takisto si pozrieme krásny park. Po ceste č. 67 potom pokračujeme cez Gemerskú Polomu (odbočka na Spiš) smerom na Dobšinú. Za obcou Vlachovo odbočíme doľava smerom na Vyšnú Slanú. Tu za kostolíkom odbočíme zasa doľava a po lesných cestách nás čaká pomerne strmé stúpanie, kde nás obklopujú spočiatku Volovské vrchy a pod štítom Veľkého Radzimu (najvyšší bod magistrály) sa naskytá úchvatná panoráma Stolických vrchov a dedinky Rejdová a na druhej strane sa skvie Štítnická dolina lemovaná Revúckou vrchovinou a Plešiveckou planinou. Následným zjazdom prídeme do obce Brdárka. Odtiaľto nás čaká už iba klesanie. Cez obec Roštár prejdeme do Štítnika, tu križujeme Rudohorskú cyklomagistrálu. V Štítniku je vodný hrad a 2 kostoly. Mohutný evanjelický kostol je národnou kultúrnou pamiatkou známou nielen najstarším organom na Slovensku, ale najmä unikátnymi nástennými maľbami. Odtiaľto pokračujeme do Gemerskej Hôrky, kde naše putovanie Cyklomagistrálou Slovenský kras končí.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.