Farba: červená
Evidenčné číslo: 035
Dĺžka (km): 70,4 km
Prevýšenie: 1225/926 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: EXPERT (ťažké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, poľná cesta, lesná cesta

Charakteristika: Liptovská cyklomagistrála vytvára chrbtovú trasu celého Liptova, cyklistov prevedie podhorím Nízkych Tatier takmer mimo zóny dopravy.

Popis: Trasa začína v obci Bešeňová na križovatke troch magistrál – Oravskej, Vrchárskej a Liptovskej. Liptovská spoločne s Vrchárskou cyklomagistrálou vedie až do lokality Biela Ľupča, kde Liptovská odbáča doľava a poľnou cestou sa dostáva do obce Liptovské Kľačany a následne do obce Ľubela. V obci odbáča doprava, prechádza obcou Dúbrava a cyklistov dovedie do obce Lazisko. Za obcou Lazisko trasa stúpa poľnou cestou k malej drevenej rozhľadni nad obcou. Od rozhľadne už mierne klesá do Pavčinej Lehoty, odkiaľ sa dostáva na začiatok Demänovskej doliny. Od cyklosmerovníku trasa pokračuje po lesnej ceste, ďalej popod Nízke Tatry, a cez obce Ploštín a Iľanovo sa dostáva do Závažnej Poruby. V tomto mieste vychádza dolinou do lokality Hrádok a potom krátkym klesaním schádza do obce Liptovský Ján. Popri potoku Štiavnica trasa pokračuje k lávke a prechádza na druhú stranu potoka. Cez obec Podtureň potom prichádza do Liptovského Hrádku. Trasa v meste križuje viacero cykloturistických trás. Cyklomagistrála prechádza mestom do obce Liptovská Porúbka a za obcou poľnou cestou vedie do Kráľovej Lehoty. V týchto miestach trasa vedie po málo frekventovaných asfaltových cestách smerom na Svarín a lokality Čierny Váh. Tu sa nachádza križovatka s cyklomagistrálou vedúcou na Horehronie a Gemer. Od Čierneho Váhu trasa pokračuje po dobrých lesných cestách až k horárni Biely Potok, kde trasa končí na križovatke viacerých cykloturistických trás.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.