Farba: žltá
Evidenčné číslo: 9408
Dĺžka (km): 12,7 km
Prevýšenie: 487/4 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta

Charakteristika: Pekná stredne ťažká MTB cykloturistická trasa prevedie cykloturistu zaujímavými atrakciami a lokalitami Rajeckej doliny.

Popis: Táto MTB trasa začína pri monumentálnom diele rezbára Jozefa Pekaru – Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej. Tu stojíte aj na rázcestí s trasami: modrá 2440 – Rajeckou dolinou na dvoch kolesách a zelená 5496 – Ďurčiná – Hepnár – Vajnár – Rybná dolina – Rajecká Lesná. Trasa cykloturistu prevedie dolinou potoka Lesnianka, popri bývalom lyžiarskom vleku, okolo jedinečnej turistickej atrakcie: Rajecko – Lesniansky gejzír, ktorý strieka do 6-metrovej výšky, až na hrebeň Malej Fatry do Sedla pod Úplazom vo výške 988 m n. m.

Na kúsku budete križovať vyššie spomínanú zelenú trasu 5496 cez nádherné lokality Hepnár, Vajnár a Rybná dolina. Stúpanie je v prvej polovici nenápadné a po dobrej asfaltovej ceste. Zlom príde na konci asfaltu pri prechode na šotolinu, keď sa objaví na displejoch cyklokomputerov a navigácií údaj 16%. Ostré stúpanie končí ostrou pravotočivou zákrutou a ďalej už s prijateľným sklonom po kvalitnej šotolinovej ceste pokračuje až do sedla. Akurát približne 1,3km pred vrcholom vás prekvapí kratučký zjazdík, ktorý poslúži na polapenie dychu pred vrchárskou prémiou ;-). V sedle sa za odmenu môžete zvečniť na kráľovskom kresle na hranici regiónov Rajecká dolina a Turiec.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.