Farba: zelená
Evidenčné číslo: N5201
Dĺžka (km): 37,8 km
Prevýšenie: 323/323 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: REKREA (ľahké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, poľná cesta

Charakteristika: Skalická vinárska cesta je súčasťou produktu Moravské vinářske stezky, ktoré predstavujú súbor viac ako 1 200 kilometrov vyznačených cyklotrás medzi vinohradmi a historickými mestami i našich českých susedov. Cykloturistická trasa bola zrealizovaná vďaka cezhraničnému projektu.

Trasa prevedie cykloturistu po regióne plnom dobrého vína, zaujímavých pivničiek a poctivých vinárov s možnosťou napojenia na trasy v blízkych Čechách.

Popis: Cykloturistická trasa tvorí okruh a preto je možné sa na ňu napojiť v akomkoľvek bode. Náš popis začína v Skalici na križovatke so žltou cykloturistickou spojkou č. 8208. Prechádza širším centrom mesta, akoby to mesto obchádza a opúšťa ho v smere na Priepastný mlyn. Postupne míňa viacero miestnych cykloturistických trás, prechádza záhradkárskou osadou. Dostávame sa k Prietržským vinohradom, kde míňame malé lokálne vinohrady a vinárske pivničky.

Za sebou máme najväčšie stúpanie na trase. Dostávame sa do obce Prietržka a cez Trnovec prichádzame k Rozhľadni na Hrebeni. Menšia nádherná rozhľadňa, ktorá určite stojí za zástavku. Pokračujeme do centra Holíča, obchádzame Kaštieľ v Holíči so Zámockým rybníkom. Taktiež odporúčame dlhšiu zástavku, počas sezóny je kaštieľ prístupný aj verejnosti, mimo sezóny (október – apríl) je kaštieľ uzavretý.  Informácie o možnosti vstupu do kaštieľa nájdete na oficiálnej stránke.

Opúšťame Holíč a znova nás obklopia miestne polia a role. Prichádzame k rázcestiu ku Kostolu Margity Antiochijskej. V prípade, že máte čas nazvyš, určite si spravte malú zachádzku na toto miesto. Ide o maličký kostolík z 9. -10. storočia s možným veľkomoravským pôvodom.

Pokračujeme po trase a prichádzame do obce Kopčany. V tejto obci sa nachádza aj múzeum a žrebčín. Za obcou sa v súbehu so žltou cykloturistickou značkou č. 8205 dostávame na hrádzu rieky Morava. Po chvíľke stretávame Lávku Veľkej Moravy a teda možnosť navštíviť susedné Čechy.  My však pokračujeme po hrádzi v súbehu s červenou značkou 004 – Moravská cyklistická cesta. Takto v súbehu idú až po Baťov kanál, kde sa nachádza i zaujímavá drevená rozhľadňa. Cez Kopčiansky kanál sa trasa dostáva opäť do centra Skalice, kde trasu končíme opäť v rovnakom bode ako na začiatku.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.