Farba: zelená
Evidenčné číslo: N5031
Dĺžka (km): 26,7 km
Prevýšenie: 217/242 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: REKREA (ľahké) - CESTNÉ TRASY
Povrch: asfalt

Charakteristika: Náučná cykloturistická trasa prepájajúca mesto Trenčín s Nemšovou a s českou hranicou v Hornom Srní. Trasa prechádza popri viacerých významných pamiatkach v regióne.

Popis: Trasa začína pri Trenčianskom hrade, prechádza lesoparkom Brezina, kde je vybudovaných množstvo aktivít predovšetkým pre rodiny s deťmi. Z lesoparku sa spúšťa po asfaltovej ceste až do centra mesta Trenčín. Prechádza mesto až ku Kočkovskému kanálu. Popri ňom vedie až  pri Starý železničný most v Trenčíne, z ktorého je nádherný výhľad na panorámu Trenčianskeho hradu. Trasa prechádza popod most a pokračuje po asfaltovom chodníčku v smere na mestskú časť Zamarovce.

Prechádza popri lokalite Veľká Skalka, ktorá poskytuje možnosť oddychu. Nachádzajú sa tu lavičky aj spolu s ohniskom. Veľká Skalka je príležitostne využívaná i na lezenie, takže popri oddychu môžete pozorovať adrenalínových nadšencov.

Pokračujeme ďalej a za približne pol kilometra prichádzame na turisticky vyhľadávané Pútnické miesto Skalka. Výhľad na Diecéznu svätyňu, ktorá sa pýši na skalnatom brale je neodolateľný. Nachádza sa tu oddychové miesto i spolu s bufetom, kde sa môžete občerstviť.

Trasa pokračuje cez Skalku nad Váhom, Kľúčové, až prichádza do Nemšovej. Prechádza cez novo-vybudovaný most, za ním odbočí vľavo. Trasa prichádza do obce z Nemšová, z kadiaľ pokračuje po vybudovanom chodníku až k Vlárskemu priesmyku. V Hornom Srní odporúčame zastávku v oddychovom mieste Cyklo Zrub Horné Srnie.

Trasa je kompletne vedená po vybudovanom asfaltovom cyklochodníku, mimo zóny dopravu s minimálnym prevýšením. Trasa je určená pre cestné bicykle a je vhodná na rodinné výlety s deťmi. Počas víkendov je potrebné rátať so zvýšeným počtom cyklistov. Trasa je veľmi využívaná.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.