Od štvrtku 16. júna do nedele 19. júna sa konal 20. ročník Národného zrazu cykloturistov. Zúčastnili sa ho cykloturisti z rôznych kútov Slovenska, z najďalej prišli páni z SCK Humenné, ktorí mierili k nám viac ako 400 kilometrov.

Trenčín ožil cykloturistikou

Počas 4-dňového cyklopobytu účastníci prešli na bicykli viac ako 170 km, v piatok a sobotu zdolali cez tisíc výškových metrov. V nedeľu väčšina cykloturistov zvolila oddychový pojazd do Trenčianskych Teplíc a späť po cyklochodníku popri Kočkovskom kanáli. Niektorí sa však rozhodli, že sa idú ešte „zničiť“ aj posledný deň do hôr.

Ako sa hovorí, počasie sme mali ako na objednávku, búrka nás potrápila iba vo štvrtok večer, kvôli čomu sme museli nočnú prehliadku Trenčianskeho hradu presunúť na nedeľu ráno. Ďakujeme vedeniu Trenčianskeho hradu za ústretovosť a operatívne presunutie našej prednášky. Počas pobytu účastníkov potrápili viac ako 30 stupňové teploty.

20. Národný zraz cykloturisov v Trenčíne sa uskutočnil s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Sme veľmi radi, že i vďaka dobrým vzťahom s krajom sme mohli našim členom a individuálnym účastníkom ukázať krásy Trenčína, Bielych Karpát, či Považského Inovca.

Piatkový pojazd po hrebeni Bielych Karpát

Každý deň naša „cyklopúť“ začínala pri hoteli Veverica v lesoparku Brezina, kde bola i pomyselná základňa celého zrazu.  Spoločne sme sa spustili dole Brezinou na novovybudovaný cyklochodník do Nemšovej. Našou prvou zástavkou bol pohľad na krásny pútnické miesto Skalka pri Trenčíne. Následne sme spolu pokračovali do Horného Srnia, kde už sa náš pelotón potrhal a každý pokračoval na trase svojim tempom. Najvyšším bodom celej trasy bol vrch Javorník (783 m n. m.), pokračovali sme po hranici medzi Českom a Slovenskom do obce Horná Súča. Po výdatnom obede sme sa lúkami pod hradom Súča vracali späť na Brezinu.

Sobotný výšľap na Inovec ( 1042 m n. m.)

V sobotné ráno bola pre účastníkov pripravená 65 kilometrová trasa, na ktorej veľkým lákadlom bola rozhľadňa na najvyššom vrchu Považského Inovca – Inovec (1 042 m n. m.). V úvode sme prešli popri rozhľadni Dúbravka, ku ktorej sme sa v závere trasy rovnako vrátili. Pokračovali sme do obce Mníchova Lehota, kde sme sa občerstvili v miestnom pohostinstve. Okrem zrazu cykloturistov sa v tejto dedinke konal Podinovecký malotraktor a tak sa účastníci mohli pozrieť na spanilú jazdu domácky vyrobených traktorov po obci. Po miernom oddychu nás čakal samotný výstup na Inoveckú chatu, z kadiaľ to bolo už iba pár kilometrov na 21,5 metrovú rozhľadňu na vrchole Inovca. Z rozhľadne vidno blízke i vzdialenejšie mestá. Veľkoleposť tomuto výhľadu dodávajú štíty Veľkej Fatry a Tatier, bradlá Vršatca a kopce Kľak a Veľký Lopeník na Morave. Odmenou za výstup bol výdatný zjazd späť do Mníchovej Lehoty. Z tadiaľ sme znovu prešli k rozhľadni Dúbravka a bývalou lesnou železničkou späť na Brezinu.

V nedeľu prehliadka hradu a na radlera do Trenčianskych Teplíc

Nedeľná zostava cykloturistov bola už o niečo menšia než tomu bolo v piatok a sobotu. Ráno sme odštartovali raňajkami a prehliadkou Trenčianskeho hradu. Prehliadka hradu bola pútavá a zaujímavá. Následne sme sa zviedli do mesta a napojili sa na cyklochodník v smere do Trenčianskej Teplej, z kadiaľ sme pokračovali do Trenčianskych Teplíc.  Tu sa veľká časť účastníkov odpojila a vrátila sa späť na Brezinu, nakoľko ich čakala ešte dlhá cesta domov. Niektorí sa však rozhodli pokračovať po trase a tak ich čakal ťažší prechod lesnými cestami a zvážnicami až k rozhľadni Dúbravka, z kadiaľ znova pokračovali bývalou lesnou železničkou na Brezinu.

Vieme, že tohtoročné trasy boli o niečo náročnejšie, o to viac nás teší, že sa účastníkom páčili a zvládli ich bez závažnejšieho úrazu.

Nesmel chýbať ani zaujímavý večerný program

Okrem trás bol zabezpečený i bohatý program. Vo štvrtok nám prekazilo počasie plány na večerný program, avšak prehliadku hradu sme si vynahradili v nedeľu ráno.

V piatok boli pre účastníkov pripravené dve zaujímavé prednášky s cyklo tematikou. Prednášal nám Robert Huttner o jeho skúsenosti na akcii 1000miles adventures a Tomáš Auxt s prednáškou o zimných klubových potulkách SCK Ďumbier Brezno po ostrovoch.

V sobotu večer bola pripravená bohatá tombola a oldies narodeninová párty, na ktorej nechýbala ani trojposchodová, vizuálne veľmi pekná a samozrejme i chutná narodeninová torta.

Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým účastníkom, vďaka ktorým vládla počas všetkých štyroch dní naozaj pohodová nálada. Rovnako veľká vďaka patrí všetkým partnerom, ktorí sa rozhodli toto tradičné podujatie Slovenského cykloklubu podporiť.

Hlavný partner podujatia: Trenčiansky samosprávny kraj

Partneri podujatia : Terrabike, PRO CYCLING, Biker, Škoda – We love cycling, Trenčín región, mesto Trenčín, Trenujeme, MTBIKER.  


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.