Od štvrtku 19. augusta do nedele 22. augusta 2021 sa konal už 19. ročník Národného zrazu cykloturistov na Starej Myjave. Zúčastnilo sa ho približne 100 cykloturistov zo všetkých kútov Slovenska. Najdlhšiu cestu na zraz meral Ivan z obce Vyšný Orlík.

Kopanice ožili cykloturizmom

V predposledný augustový víkend ste sa mohli na lesných cestičkách ale i miestnych komunikáciách stretnúť so zvýšeným počtom cyklistov. Slovenský cykloklub každoročne organizuje národný zraz, ktorého sa zúčastňujú členovia nielen regionálnych klubov SCK ale i individuálne skupinky, ktoré milujú cykloturistiku. Tento ročník sa uskutočnil s finančnou podporou mesta Myjava a Trenčianskeho samosprávneho kraja a organizačnou pomocou Slovenského cykloklubu Stará Turá.

Oficiálny plagát 19. Národného zrazu cykloturistov

Sprievodcovia zo Slovenského cykloklubu Stará Turá účastníkov naozaj nešetrili. Spoločne s ústredím Slovenského cykloklubu pre nich pripravili naozaj zaujímavý program a výživné trasy.

Piatkový výjazd na Mohylu M. R. Štefánika na Bradle

V piatok sprievodcovia účastníkom ukázali krásy Myjavských kopaníc, navštívili spoločne Mohylu M. R. Štefánika, kde absolvovali i prednášku v novovybudovanom turistickom informačnom centre. Zastavili sa i na guláš v znovu otvorenom bistre Chata Bradlo. Trasa postupovala do Košarísk, kde ich rovnako čakala prehliadka v Múzeu Milana Rastislava Štefánika v Košariskách. Pohodovým tempom následne cykloturisti prešli kopanicami späť na Starú Myjavu. Spoločný program sme ukončili opekačkou a oldies párty v areály chatiek PT Javorina.

Spoločná fotografia pred múzeom v Košariskách.

Sobotný výšľap na Veľkú Javorinu

Sobotný deň bol venovaný Veľkej Javorine, ktorá preverila kondíciu nejedného účastníka. Trasa sa začala spoločnou prezentáciou a po nej už skupinky nastúpili na trasu. Na výber boli možnosti ísť po čisto slovenskej alebo slovensko-českej trase. Po výdatnom výstupe si účastníci mohli dopriať „orosené“ alebo iné zaslúžené občerstvenie na Holubyho chate. Z Veľkej Javoriny trasa pokračovala na vyhliadkovú vežu Poľana.

Každý účastník vedel zhodnotiť svoje sily a sprievodcovia im boli vždy v pätách. Každý podľa svojho gusta už pokračoval alebo nepokračoval na spomínanú rozhľadňu. Večerný program bol prispôsobený výkonu a tak si účastníci mohli oddýchnuť pri cyklo-prednáškach a cyklo-kine. Viac o tom, kto všetko vystúpil na 19. Národnom zraze cykloturistov sa dozviete tu.

Spoločná fotografia na Veľkej Javorine.

Nedeľné zjazdy po traily Oliver pri VN Dubník

V nedeľu už na trasu nastúpila iba približne polovica účastníkov zrazu. Mnohí už ráno vyrazili na cestu domov, niektorí na bicykli, niektorí autom. Tí, ktorí ešte vydržali a išli i na poslednú trasu si mohli užiť krásy turanských kopaníc a zjazd po lokálnom traily Oliver, ktorý je vhodný i pre menej zdatných cykloturistov.

Nástup na zjazd po traily Oliver.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým účastníkom, vďaka ktorým vládla počas všetkých štyroch dní naozaj pohodová nálada. Rovnako veľká vďaka patrí všetkým partnerom, ktorí sa rozhodli toto tradičné podujatie Slovenského cykloklubu podporiť.

Hlavní partneri podujatia:

Mesto Myjava, Trenčiansky samosprávny kraj

Partneri podujatia:

Terrabike, Origos, Horalky od Sedity, Magazín Biker, Slovenské národné múzeum, Trenčín región, Kubicasport, Birell, Piešťanský pivovar Žiwell, MTbiker, Garmin, VKÚ, Old Herold, Budiš.


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.