Farba: červená
Evidenčné číslo: 033
Dĺžka (km): 32,1 km
Prevýšenie: 673/170 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, lesná cesta

Charakteristika: Trasa predstavuje I. úsek Donovalskej cyklomagistrály, ktorá prepája región Liptov s Donovalmi. Následne v Donovaloch začína aj druhý úsek tejto trasy, ktorý popisujeme na tomto odkaze.

Popis: Trasa začína v meste Ružomberok na križovatke viacerých cykloturistických trás (006 – Oravská cyklomagistrála, 2418 – Ružomberok – Smrekovica – Podsuchá). V krátkom súbehu ide s modrou cykloturistickou trasou. Prechádza mestom južným smerom a uličkami sa dostáva, stretá náučnú cykloturistickú trasu N2401 – Vlkolínec – Pribylina a prechádza až do časti Jazierce, kde je križovatka so zelenou cykloturistickou trasou č. 5422 smerom na Vlkolínec. Tieto križovatky slúžia ako prepojenia v regióne a tiež možnosť tvorby zaujímavých okruhov.

Následne trasa pokračuje po asfaltovom chodníku a kúsok za Jaziercami prechádza cez cestu č. I/59 a pokračuje popri nej až do Podsuchej. V Podsuchej je križovatka s atraktívnou modrou trasou č. 2418. Magistrála tu opäť križuje asfaltovú hlavnú cestu a za ňou vedie po telese bývalej lesnej železničky so štrkovým podkladom. Po nej cyklistov značenie privádza až do Liptovskej Osady, kde tesne pred obcou znova prekrižuje hlavnú cestu a vchádza do obce. Tu sa trasa križuje s Vrchárskou cyklomagistrálou. V úseku z Liptovskej Osady smerom na Donovaly však trasa vedie po ceste č. I/59, ktorá je veľmi frekventovaná. Je preto potrebné byť mimoriadne opatrný. V Korytnickej doline frekventovanú cestu opustíme a pred nami je záverečné ale zato najnáročnejšie stúpanie.

Trasa končí v Donovaloch pri lyžiarskom stredisku na križovatke viacerých cykloturistických trás.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.