Farba: zelená
Evidenčné číslo: N5001
Dĺžka (km): 8,9 km
Prevýšenie: 336/325 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: spevnená cesta, trail, lesná cesta

Charakteristika: Miestna náučná cykloturistická trasa, ktorá vďaka náučným panelom popri trase prevedie cykloturistu históriu obce Pernek, baníctva v tomto regióne, či faunou a flórou Malých Karpát.

Popis:  Trasa N5001 začína v obci Pernek pri obecnom úrade na križovatke cykloturistických trás s trasou 003 – Malokartpatská cyklomagistrála. Pokračuje smerom do centra obce a pri cykloturistickom smerovníku Pernek, škola sa trasa rozdvojuje (nadobúda sa možnosť prejsť trasu jedným a druhým smerom, nakoľko odtiaľto trasa tvorí okruh).

Odporúčame prejsť trasu v smere ku kostolu, ktorý je viditeľný už od spomínaného cyklosmerovníka. Trasa je v tomto smere fyzicky menej náročná a potešia vás príjemné zjazdy a technické úseky, ktoré obec vybudovala s miestnym občianskym združením.

Trasa ďalej vedie okolo kostola spevnenou cestou a miernym stúpaním sa vnára do lesa. Lesnými cestičkami trasa cykloturistu prevedie históriou baníctva v oblasti Perneka, na trase môžete vidieť pozostatky z bývalých mostov lesnej želežničky. Trasa ide v súbehu so žltou turistickou trasou až k lokalite Pernecké staré bane, kde sa od turistickej trasy odpája. Upozorňujeme na prudší zjazd a prechod cez lávku ponad potôčik. Pokračujeme miernym zjazdom.

I naďalej trasa vedie lesným prostredím, pričom na nej máte možnosť stretnúť až 13 náučných panelov, z toho jedna panoramatická mapa. Veľmi zaujímavou lokalitou je Hradisko (cez ktoré môžete ale i nemusíte prechádzať, je tu možná i 250m obchádza) z ktorého je pekný výhľad na okolité kopce. Tu sa nachádza už spomínaná panoramatická mapa. Následne trasa pokračuje prudším zjazdom a od lokality Zámčisko vybudovaným úsekom k hlavnej ceste do obce Pernek.

Upozorňujeme cyklistov aby zvýšili opatrnosť pri prejazde cestou do obce a rovnako i prejazdom v obci. Cesta býva dosť frekventovaná. Opäť míňane smerovník Pernek, škola a dostávame k obecnému úradu, kde popisovaná trasa končí.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.