Farba: žltá
Evidenčné číslo: N8704
Dĺžka (km): 20,3 km
Prevýšenie: 152/22 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: REKREA (ľahké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta

Charakteristika: Žltá náučná cykloturistická trasa, ktorá cyklistu prevedie Gotickými kostolíkmi v regióne Slovenský kras. Trasa vedie v plnej miere v súbehu s 029 – Cyklomagistrála Slovenský kras.

Náučná cyklotrasa Gotickými kostolíkmi N8704 je 24 km dlhá cyklotrasa v malebnom kaňone Štítnického potoka medzi Koniarskou a Plešiveckou planinou, ktorá spája gotické kostoly so vzácnymi stredovekými freskami /maľovaným biblickými výjavmi / v Plešivci, Štítniku a Koceľovciach. Je vhodná aj pre rekreačných, menej zdatných cyklistov a rodiny s deťmi.

Popis: Cykloturistická trasazačína v obci Plešivec, na križovatke viacerých cykloturistických trás. Už v obci Plešivec si môžete obzrieť Kostol reformovanej cirkvi z 13. storočia. Prvá písomná zmienka o tomto gotickom kostole pochádza z roku 1314.  

Z Plešivca trasa pokračuje po ceste II. triedy č. 587 cez obce Pašková, Kunová Teplica, do obce Štítnik. Tu nás čaká druhá zástavka, pri gotickom Evanjelickom kostole. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1355. Ide o pôvodne trojloďovú baziliku (14.-15. storočie) s krátkymi hviezdicovými a sieťovými klenbami. Národná kultúrna pamiatka má mohutnú, dominantnú vežu. Kostol je dominantou celej štítnickej doliny.

Zo Štítnika sa vydávame opäť v súbehu s červenou cykloturistickou trasou č. 029 po ceste II. triedy. Prechádzame popri miestnej pálenici a prichádzame do obce Roštár. Obec iba tak minieme, odbáčame z cesty II. triedy smerom na Koceľovce. Tu nás čaká posledná zástavka i koniec náučnej cykloturistickej trasy.

V obci Koceľovce sa nachádza evanjelický kostol z 1. polovice 14. storočia. Pôvodná gotická stavba bola zasvätená sv. Bartolomejovi. Kostol je umiestnený na miernom návrší horného konca obce, čím sa stáva dominantou dedinky.

Žltá náučná cykloturistická trasa v tomto bode končí. Avšak ak sa po trase vrátime späť z obce, naskytne sa nám možnosť napojiť sa na zelenú cykloturistickú trasu č. 5702, ktorá vás dovedie k Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Zdroj foto: cykloportal.sk
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.